MMOM #styczeń


W grudniu wspomniałam, że ruszam z nowym cyklem Moje Małe Odkrycia Miesiąca (MMOM), w którym będę się z Wami dzielić moimi inspiracjami z każdego miesiąca.

Będą to odkrycia w różnych kategoriach, w zależności od tego, co mnie miłego w danym czasie spotka: ciekawa książka, dobry film, ekscytujące przeżycie, inspirująca podróż, life hack, który ułatwia codzienność lub coś, czego spróbowałam po raz pierwszy. W tym roku tego ostatniego życzę sobie jak najwięcej!

Dzisiaj mam dla Was małą porcję moich miłych zaskoczeń ze stycznia. Zapraszam! 😉

 

UMILACZE CZASU

The GOOP Podcast

Jak już wspominałam kilka razy, jestem wielką fanką podcastów, które często zastępują mi muzykę w trakcie jazdy autem, treningów i różnych innych czynności. W styczniu odkryłam podcast stworzony przez aktorkę (i businesswoman) Gwyneth Paltrow, którą uwielbiam z filmów Dowód i Wielkie nadzieje, a którą możecie też kojarzyć z komedii o szkole stewardes (btw, po jej obejrzeniu mój kolega zaaplikował do linii lotniczych! 🙂) Nowe odcinki podcastu ukazują się co czwartek, a ich gośćmi są liderzy opinii, dyrektorzy generalni, eksperci z dziedziny zdrowia, kultury, biznesu (np. Howard Schultz, CEO Starbucksa). Rozmowy prowadzi sama Gwyneth lub Elise Loehnen – współtwórczyni marki GOOP. Osobiście najbardziej lubię podcasty z udziałem Gwyneth, bo uwielbiam jej zmysłowy głos i akcent! Podcast znajdziecie m.in. na Spotify, Google Play, Apple Podcast.

Czytanie scenariuszy

Kiedy byłam w liceum, moja dobra koleżanka z ławki marzyła o łódzkiej filmówce i siłą rzeczy głównym tematem naszych rozmów było kino. To właśnie wtedy wkręciłam się w czytanie scenariuszy, które były dla mnie odkrywaniem filmu od drugiej strony – od kuchni. Niedawno odkryłam tę przyjemność na nowo. Polecam Wam przeczytać sobie scenariusz  ulubionego filmu i prześledzić całą historię od strony techniczno-warsztatowej. Dla mnie to czysta przyjemność móc zobaczyć całą opowieść oczami wyobraźni scenarzysty. Możecie też wybrać scenariusz filmu, którego jeszcze nie widzieliście i dopiero po jego lekturze odpalić film i porównać Waszą wizję do wizji twórców. Jak znaleźć scenariusze? Większość z nich jest dostępna za darmo w internecie. Wystarczy wpisać oryginalny tytuł filmu z dopiskiem script lub screenplay.

Kurs jogi z JustdeliciousX

W ramach moich noworocznych planów zabrałam się za jogę jeszcze aktywniej niż w 2018. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z praktyką jogi, polecam 7-dniowy kurs tradycyjnej Hatha Jogi z Justyną Połeć z kanału i bloga JustdeliciousX. Na start idealne – bardzo proste sekwencje asan i praca z oddechem. Wskakujcie na youtube Justyny, a potem prosto na matę! 🙂

 

KSIĄŻKI

Holistyczne ścieżki zdrowia BĄDŹ – Orina Krajewska

Uwielbiam czytać wszystko, co wiąże się ze zdrowym stylem życia, jednak czasem ciężko jest trafić na coś odkrywczego. Większość książek porusza podobne zagadnienia i różni się jedynie wydaniem. Tym bardziej cieszę się, że trafiłam na książkę Oriny Krajewskiej, która przeprowadziła kilkanaście rozmów ze specjalistami od szeroko pojętego zdrowia. Dzięki temu w książce można poznać punkty widzenia i zalecenia ekspertów medycyny konwencjonalnej i alternatywnej (naturalnej). Książka udowadnia, że najlepszą receptą na zachowanie zdrowia jest połączenie tych dwóch koncepcji, czyli po prostu holistyczne podejście do życia (umysł-ciało-duchowość). Czyta się z przyjemnością!

Dlaczego joga? Stań ze mną na macie – Natalia Knopek

To moja druga inspiracja jogowa – książka nauczycielki jogi, blogerki i vlogerki, której największą pasją jest ruch i zdrowa dieta. Bardzo ładnie wydana pozycja, która w prosty sposób wyjaśnia podstawy jogi i jej filozofię. Większość osób kojarzy jogę wyłącznie jako praktykę na macie, a tradycyjna joga składa się z ośmiu członów, z czego ćwiczenia (asany) są tylko jednym z nich. Książka to połączenie teorii z dokładnym opisem pozycji i rysunkami.

Polecam Wam również kanał Natalii na youtube SIMPLIFE.

FILMY

Tamte dni, tamte noce (Call me by your name)

Styczeń do dobry czas na oglądanie filmów. Na miesiąc przed Galą Oscarów w kinach pojawia się więcej niż zwykle wartościowych produkcji. Ja sięgnęłam po film, który został nagrodzony Oscarem w zeszłym roku za najlepszy scenariusz adaptowany.
Film zrobił na mnie duże wrażenie. Jest w nim solidna porcja silnych emocji, wzruszeń i zachwytów nad pięknymi kadrami i świetną grą aktorską. To historia relacji dwóch młodych mężczyzn, których ścieżki życia skrzyżowały się na krótki czas na północy Włoch, w samym środku upalnego lata. To również obraz inteligenckiej rodziny, której wartości i ideały są godne podziwu i naśladowania. Ten film jest bardzo zmysłowy, intymny, a kilka scen zapada w pamięci na dłużej niż do napisów końcowych.

Kraina wielkiego nieba (Wildlife)

Mam kilku aktorów, których uwielbiam tak bardzo, że gdy tylko pojawia się nowy film z ich udziałem, siedzę w kinie już w dniu premiery. Podobnie jest z Jake’em Gyllenhaalem, którego karierę śledzę już od 15 lat (od filmu Pojutrze). Tak, jest przystojny, ale przede wszystkim świetnie gra (choć wiem, że nie wierzycie, że druga zaleta jest dla mnie ważniejsza). 😉 Kraina wielkiego nieba to historia małżeństwa, które przechodzi kryzys, ale ponieważ mężczyzna wyjeżdża za pracą i przez większość filmu jest raczej nieobecny, najciekawsza jest w nim relacja matki z nastoletnim synem. To opowieść o przyspieszonej lekcji dojrzewania, wciąganiu dziecka w swoje dramaty, zagubieniu i budzeniu się z mało kolorowego amerykańskiego snu. Kto lubi klimat amerykańskich przedmieść z lat 50-60, na pewno się nie rozczaruje.

 

PRZEŻYCIE

Biegówki 

W końcu nadeszła prawdziwa zima, więc spróbowałam nowej formy aktywności na łonie natury, czyli biegówek. Wybrałam się na Polanę Jakuszycką w Szklarskiej Porębie, gdzie znajduje się popularny ośrodek narciarstwa biegowego i gdzie odbywa się słynny Bieg Piastów. Wypożyczenie sprzętu (narty, kijki, buty) na cały dzień kosztuje 30 zł i nie trzeba kupować żadnego karnetu jak na wyciągi. Wystarczą termiczne ciuchy i można śmigać podziwiając uroki natury. Już dawno nie widziałam tyle śniegu! Choinki aż uginały się pod białym puchem, a skok w zaspę skutkował całkowitym zanurzeniem! 😉 Sam sport jest dosyć prosty i łatwo wpaść w rytm podążając za innymi biegaczami. Dobry sposób na spalenie kalorii (pracuje całe ciało) i zaczerpnięcie powietrza nieskażonego miejskim smogiem. Na pewno się jeszcze kiedyś wybiorę, choć większą przyjemność sprawia mi jednak jazda po stokach.

 

POMYSŁY/LIFE HACK

Vision board

Robicie postanowienia noworoczne? Ja tak, i dlatego chciałam je w tym roku zapisać bardziej nietypowo niż na kartce czy w pliku. Stworzyłam własną vision board, czyli kolaż z grafik, zdjęć i inspirujących cytatów, który włożony do ramki i umieszczony w widocznym miejscu będzie mi cały rok przypominać, co jest dla mnie ważne i czego mam się trzymać. Chodzi o to, żeby zwizualizować swoje życzenia i pragnienia w postaci zdjęć, wycinków z gazet lub nawet własnych rysunków, które w jakiś sposób motywują nas do działania i realizacji celów. Do stworzenia vision board można użyć darmowej wersji programu Canva lub zrobić ją samodzielnie, jak dawno temu na lekcjach plastyki. 🙂

 

Lubicie się inspirować? Co Was motywuje do działania? Podzielcie się swoimi myślami w tym temacie 🙂

One thought on “MMOM #styczeń

  1. Brutus pisze:

    Mnie aktualnie do działania inspiruje myśl, że zostanę niedługo tatą i to, że będę mógł ukształtować część życia swojego dziecka. Przy okazji też poznam literaturę dla maluchów. :-0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: