MMOM #marzec


Na środku pokoju leży otwarta walizka – znak zbliżającej się podróży. Ale mimo ekscytacji, która zawsze łapie mnie przed wyjazdem w nieznane, chciałam zdążyć ze spisaniem moich inspiracji z ostatnich 30 dni.  

[Przypominam, że MMOM, to Moje Małe Odkrycia Miesiąca, czyli cykl, w którym dzielę się z Wami moimi ulubieńcami z różnych kategorii: od książek, przez filmy, miejsca, wydarzenia, podróże i inne odkrycia.]

Marzec był baaardzo udany, aktywny i pobudzający, w dużej mierze dzięki słońcu, które wręcz wyganiało na zewnątrz i zachęcało, by wprawić ciało w ruch. Dziś będzie trochę do słuchania na wiosenne spacery i biegi. 🙂

MUZYKA

Fisz Emade Tworzywo – RADAR

Uwielbiam Fisza od czasów jego debiutanckiej płyty Polepione dźwięki, a jej tytułowy kawałek do dziś jest moim naj. Na koncerty braci Waglewskich biegałam w czasach LO m.in. do katowickiego Mega Clubu, choć wtedy ich muzykę łatwiej było wpasować w jeden gatunek. Radar już daleko odbiegł od hip hopu, za to więcej tam elektronicznych i retro-disco brzmień rodem z lat 80. Sam Fisz w jednym z wywiadów przyznał, że Radar to płyta o miłości w burzliwych i toksycznych czasach.

Dla mnie nowa porcja muzyki Fisza ma wiele świeżości, a w tekstach kryją się świetne metafory, który każdy może rozgryźć po swojemu. Mój ulubiony kawałek to Basen, który mimo tanecznego brzmienia mówi o oswajaniu ciemności. Radar działa na mnie jak pobudzający masaż po zimie. Polecam zanurzyć się w tych dźwiękach, bo warto!

Mój świat nie jest pusty, nie
Nie wszyscy je zobaczą, usłyszą cichy szmer
Żałuję, że nie mogę wciąż podzielić się
Twoim entuzjazmem, uprawiasz czystą magię

I wierzysz, jak to dobrze, że wierzysz
Powinienem wierzyć i czekać na coś
Zamiast tęsknić za znakiem na niebie
Ja boję się ciemności, pływam jak w basenie

Wśród napięć, niepewności
Prawdziwych namiętności
Tylko z Tobą mniej boję się
Tylko z Tobą rozglądam się
I patrzę głębiej

[Basen, Radar, Fisz Emade Tworzywo, 2019]

Do posłuchania na Spotify.

 

PODCAST

Elite Mentality

To podcast tworzony przez Cypriana Majchra, byłego reprezentanta Polski w rugby. Gośćmi jego podcastów są głównie wybitni sportowcy, którzy osiągnęli mistrzowski poziom w swoich dyscyplinach. Mistrzowie olimpijscy i medaliści mistrzostw świata opowiadają o swoich sposobach na osiąganie niemożliwego, pokonywaniu słabości i przeciwności losu, dobrych nawykach i sposobie myślenia, które doprowadziły ich na sam szczyt.

Jeśli szukacie motywacji do realizowania sportowych, ale też tych mniejszych, codziennych celów – to szczerze polecam Wam słuchanie tych rozmów. Dla mnie to czysta przyjemność i masa inspiracji. A osobiście za najbardziej interesujące uważam wstawki o treningu mentalnym, czyli sposobach na budowanie wytrzymałości psychicznej. Niemal każdy rozmówca podcastu podkreśla, jak ważne jest odpowiednie “przygotowanie głowy” przed każdym nowym wyzwaniem.

Jak już kiedyś wspominałam, uwielbiam czytać i słuchać o himalaizmie, tym bardziej ucieszyła mnie rozmowa z Adamem Bieleckim, który zdecydowanie ma dar nie tylko do wspinaczki, ale i opowiadania o swoim fascynującym życiu.

Do posłuchania tutaj.

Polecam też najnowszy podcast z Sebastianem Karasiem, który jako pierwszy na świecie przepłynął wpław 100 km przez Bałtyk w 28 godzin i 30 minut. No po prostu wow! Klik.

 

Stacja Zmiana

To drugi podcast, który polecam w tym miesiącu. Jak sama nazwa mówi, jego głównym tematem jest zmiana, czyli jedyna stała rzecz w naszym życiu. 😊

Interesujących odcinków tam nie brakuje, ale dzisiaj chciałam Wam polecić rozmowę z Katarzyną Szymielewicz, prezesem fundacji Panoptykon, która dba o to, by nadzór nad naszymi danymi i aktywnością w sieci nie wykraczał poza granice prawa. Świadomie zostawiamy po sobie mnóstwo śladów w internecie, nasze działania są rejestrowane, a dane przechowywane i przetwarzane. No właśnie, i co dalej? Gdzie wędrują informacje na nasz temat, które codziennie wrzucamy do sieci? Jak mądrze korzystać z technologii, żeby nas nie zdominowała? Dużo ciekawych informacji, które wiele rozjaśniają w głowie. Dla ciekawskich.

Rozmowa do posłuchania tutaj.

 

SERIAL

The Affair

Większość akcji serialu toczy się w klimatycznym, położonym nad oceanem, małym miasteczku Montauk w stanie Nowy Jork. Ta urocza sceneria zdaje się być idealnym miejscem na filmowanie historii o romansie, który odmienia życie dwóch rodzin. Brzmi banalnie, prawda? Ale każdy bohater jest wyrazisty, skrywa w sobie wiele tajemnic i lęków, które stopniowo odkrywamy. Co ciekawe, każdy odcinek dzieli się na dwie części, w których historia opowiedziana jest z punktu widzenia dwóch osób. Dzięki temu poznajemy odmienne wersje wydarzeń i widzimy, że „prawda” to pojęcie względne. To moim zdaniem najmocniejszy, obok ciekawego scenariusza, punkt tego serialu, który został zresztą nagrodzony Złotym Globem cztery lata temu.

Najciekawszy jest pierwszy sezon, ale warto zobaczyć też kolejne, w których odkrywamy kolejne skutki letniego romansu i śledzimy dalsze losy bohaterów, także już poza Montauk. Jeśli lubicie dramaty psychologiczne i wieczne lato na ekranie, to Wam się spodoba. 😉

Trzy sezony do obejrzenia na Netfliksie.

 

KSIĄŻKA

Manhattan Beach – Jennifer Egan

Ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Głównie dlatego, że jej fabuła jest bardzo oryginalna, a Jennifer Egan pisze nie tylko ciekawie, ale i pięknie. W książce raz po raz wyłapywałam świetne, obrazowe metafory. Akcja książki toczy się w czasach II wojny światowej, a jej główną bohaterką jest Anna Kerrigan, młoda dziewczyna, która pracuje w nowojorskiej stoczni marynarki wojennej. Pewnego dnia odkrywa, że jej prawdziwym marzeniem jest bycie nurkiem, który naprawia zniszczone statki. Okazuje się jednak, że bycie kobietą-nurkiem nie jest tak proste i będzie musiała udowodnić, że jej plan to nie żadna głupia zachcianka. Anna zresztą w niczym nie przypomina kruchej dziewczyny –  jest samodzielna, zdeterminowana i odważna.

Ale nie jest to jedyny wątek tej powieści – kluczowe są tu relacje Anny z ojcem, który pewnego dnia po prostu znika z jej życia bez powodu, a także relacje z młodszą, kaleką siostrą Lydią i szemranym biznesmenem Dexterem Stylesem, znajomym ojca z dawnych lat. Przypadkowe spotkanie Anny i Dextera jest początkiem odkrywania tajemnic z przeszłości. Ta książka zdecydowanie wciąga i porusza. Bardzo polecam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: